Процес не є продуктом - Анти-маніфест методології розробки програмного забезпечення

Процес не є продуктом - Анти-маніфест методології розробки програмного забезпечення
Photo by Dell / Unsplash

Даний матеріал є перекладом статті Michael Karliner - The Process is not the Product — The Software Methodology Anti-Manifesto.

Анти-маніфест програмної методології:

  • Процес не є продуктом
  • Лідерство, а не керування
  • Діалог, а не диктат

Це все, решту ви можете зʼясувати самі, але тих хто хоче, я запрошую для подальшого читання.

Процес - це не продукт

За (дуже) довгу технічну карʼєру я, мабуть, стикався з більшістю програмних методологій, і досвід показав, що вони, за великим рахунком, більше заважають ніж допомагають. Насправді, я піду далі і скажу, що вважаю, що занадто багато методолгій набагато небезпечніше, ніж занадто мало. Однак культ Єдиної Істинної методології продовжує процвітати, і варто замислитися над тим, чому.

Якщо зустрінеш Будду на дорозі, вбий його.

Я припускаю, що однією з причин є прихована підозра, яка є у багатьох/більшості/всіх з нас, що ми робимо все неправильно, а є хтось, хто робить все правильно, і якби ми просто слідкували її порадам, ми б теж робили все правильно, і всі погані оцінки, помилки, поганий код і т.д. і т.п. зникли б. Але це не так. Ви не повинні цього робити, і цього не станеться. Якщо ви скористаєтесь цією порадаю, то підете по шляху управління за допомогою абревіатур типу TDD, BDD, FDD, XP...

Ще одна причина економії програмної методології. Це схоже на рекламу чудодійник інвестиційних порад, яку ви бачите. Люди, які продають навчальні курси, книги та решту атрибутики, добре заробляють на життя. Але саме за рахунок продажу курсів, книжок і так далі. Якби вони вміли створбвати програмне забезпечення вчасно і без помилок, вони б заробляли набагато більше. Але так само, як і інвестиційні консультанти, вони заробляють на нашій технічній незахищенності. Саме тому ця стаття є анти-маніфестом, адже справжній Agile вже давно викрали. Єдиний спосіб уникнути приходу до вас гуру - не мати методології, маніфесту або чогось іншого, за що вони можуть зачепитися. Думаймо самі.

Якщо можете - думайте. Якщо не можете - керуйте.

Ще одна причина - нестримний ріст середньої ланки менеджменту, який відбувається у великих і малих компаніях. Зростаючи, ми переконуємося, що нам потрібно більше менеджменту. І ще більше. І ще більше. Чому? Який карʼєрний шлях для менеджера? Наймати менеджмент під себе. Найгірше те, що компанії, які піддаються цьому, мають тенденцію виробляти імунітет. Будь-яка спроба змінити управлінський статус-кво загрожує самим основам управлінської культури. Не кажучи вже про всі ці управлінські робочі місця. Інновації? Чудово. Давайте наймемо керівника відділу інновацій. І звичайно, менеджмент повинен мати чим зайнятися, а це процес, відстеження спринтів, дошки трелло, будь-що, щоб заповнити 8-годинний робочий графік.

Лідерство, а не управління

Що ж, це підводить нас до наступного пункту маніфесту. Лідерство. Ви знаєте, справжні речі. Потрапити туди і показати шлях вперед. Особисто, зрозуміло, одному програмісту за раз, а не лише тому, що, на вашу думку, вони повинні знати, спринти та варіанти використання. Насправді, мати достатньо технічного впливу, щоб мати можливість навчати, тренувати та заохочувати. І вчитися. Інформувати всіх, аж до прибиральників (з усією повагою до прибиральників), куди ми йдемо і чому. Не один раз, а постійно. Організації, які це роблять, мають тенденцію до самоуправління. Чому? Тому що люди (навіть програмісти) розумні. Отримавши інформацію та дозвіл, вони думають, правильно розставляють пріоритети, не скиглять через зміну цілей і не потребують управління. Якщо ви робите все правильно, ви побачите, що ви йдете за ними, а не керуєте ними, тому що командна культура стає більшою, ніж будь-яка окрема людина.

Діалог, а не диктат

Нарешті, ми підійшли до останнього пункту, який випливає з попереднього. Комунікація ніколи не повинна бути односторонньою. Інформація повинна текти як вгору, так і вниз. Єдиний кардинальний гріх - це не невдача, а невдача в комунікації, в тому числі невдача в спілкуванні. Якщо до людей ставитися правильно, вони розумні, і, швидше за все, мають кращі ідеї, ніж керівництво. І кожен повинен бути почутий. З повагою.

Якщо все це змусило вас неспокійно соватися в кріслі, добре. Я так і задумав.

P.S: Ніякої Jira.